Ren Nehri

Ren Nehri Rhone Nehri gibi hızlı akar; Loire Nehri gibi geniş, Loire nehri gibi derindir, Seine Nehri gibi kıvrımlıdır ,Somme Nehri kadar berrak ve yeşil, Tiber Nehri gibir muhteşem bir tarihe sahiptir, Tuna gibi muhteşem, Nil gibi gizemli, Amerika'da bir nehir gibi parıltılı, Asya'da bir nehir gibi masal ve hayaletlere doludur.

Victor Hugo

 

 

REN VE HİKÂYESİ

 

Uluslararası bir nehir

Ren mükemmel kulvarında yarışan uluslararası bir nehir. İsviçre'deki Grisonlar'daki Alpler'den doğar ve 1.350 km uzakta birkaç kola ayrılmadan önce Meuse'nin sularını kucaklayacağı Hollanda'daki Kuzey Denizi'yle buluşur. Nehir, İsviçre ve Avusturya arasında, İsviçre ve Almanya arasında sınır oluştururken, , Fransa ve Almanya arasında oluşturduğu 180 km'lik sınır Alsas'tır. Vosges ile Basel ve Mainz arasında bulunan Karaorman'ı birbirinden ayırır. Nehir daha sonra akışı daha geniş ve güçlü olacağı Lüksemburg ve Hollanda'ya yönelir.

Ren, sıralamada Tuna (2.892 km) ve Loire (1.010 km)  bulunur ve dünyanın 29. en uzun nehirdir. Nehri yakınında yaşayanlar sahiplense de, aslında hiçbir şehre akmaz. Sadece onların yakınından akar. Karlsruhe, Mannheim, Mainz, Koblenz, Köln, Düsseldorf, Strazburg ve içlerinden bazıları çok önemli bağlantı noktaları olan Ren'deki büyük limanlar için durum böyledir.

 

Romantik Bölümüne Dikkat

 

Ren Avrupa'nın şüphesiz ki en işlek ve modern nehirlerinden biridir. Nehrin Basel'de bulunan 883 km uzunluğundaki ağzı gemilerin geçişine müsaittir. Fransa, Baden Büyük Dükalığı , Hesses Büyük Dükalığı, Hollanda ve Prusya tarafından 1863 yılında imzalanan Mannheim Antlaşması'nın şartlarına göre yönetilir. Strasbourg'a dayanan ana merkez 300 ton kadar tekne taşıyabilecek "uluslararası gezilebilir sular" üzerindeki serbest dolaşımı izler. Batı Avrupa'daki bu önemli ekonomik yer üzerinde gemilerin geçmesinin büyük bir zorluğu yoktur, bunlar Amiral Franck Fiorillo’nun sözleri. Ancak çok yoğun olan trafikten ve seyahat edilebilir kanaldan gözlerinizi ayırmamanız gerek.

Kayasının içinde bulunan efsanevi ve ünlü bir siren olan Lorelei de dikkat edin. Bu siren Guillaume Apollinaire'ı oldukça etkilemiştir: "Bacharach'da soluk sarı saçlı bir cadı vardı/ Ona pervane olan erkekleri vahşice öldüren..." Bu yüzden Ren'in romantik bölümlerinde bulunan sis yığınları hala kazalara neden olabileceği için dikkatli olun. Ren'i ışıldatan sadece büyücüler değil. Ren'i sarhoş eden, sularına yansıyan ve hala Apollinaire’ın ve kalelerinin dilinde olan üzümler de var! Koblenz ve Mainz arasındaki 60 km'de 30 kadar "bucak" var. Aralarında Ehrenfels'in güçlü kalesi, Fare Kulesi, Stahleck Kalesi ve dalgaların arasında taştan yapılmış bir gemi gibi yükselen Lorelei'den sonra etkileyici güçlü görünüşüyle Pfalzgrafenstein bulunuyor.

 

Savaş ve Barış arasında

Ren, yüzyıllar boyunca bizim gezimiz gibi yolculuklarda gemicilere ve yolculara ev sahipliği yapan tatlı bir ev sahibi. Nehrin cazibesi biraz da birkaç yüzyıl görmesinde. Devrim'in cesur askerlerinin izlerini bugüne kadar korumuştur. Koblenz'den hemen önce yer alan Petersberg'deki küçük mezarlık bugün hala onları anıyor. Whilst Kellermann Valmy'in galibiyken, devrimci ordular Ren Vadisi'ne ulaştı. Sonra Strasbourg'da Nisan 1792'de bir akşam garnizon teğmeni olan Rouget de l'Isle, daha sonra  Marseillaise olacak Ren ordusunun savaş narasını attı. Çok sayıda kanlı çatışmadan sonra, Ren bugünkü birleşik Avrupa'nın kurulmasına katkıda bulunan Fransız-Alman uzlaşmasına tanıklık etti.  Charles de Gaulle ve Konrad Adenauer bunu gelecekte oluşacak barışın sembolü yaptı.

Berrak Sularda Yelken

Suları o kadar temiz ki, bir ara kaybolan somon nehre geri döndü. Bu nehrin sağlıklı olmasının işareti. 1970lerde Ren Avrupa'nın en iğrenç açık kanalizasyonlarından biriydi. Şehirlerin ağır metal ve zehirli madde dolu çöpleri ve atık suları için boşaltım yeri olan su, tüketim için uygunsuz, su hayatı için ölümcül hale geldi. 1986 yılında, nehir Basel yakınlarındaki kimyasal fabrikada çıkan yangının sonuçlarına katlandı: Yangını kontrol almak için kullanılan suyla, böcek ve böcek ilaçları nehrin sularına karıştı.  Bu çevre felaketi ülkelerin harekete geçmesine yol açtı. Ortak çabalar sayesinde, Ren tekrar temiz bir nehir haline geldi. CroisiEurope bu mistik nehirde akarsu turizminin yolunu açtı. Her şey ALsace'de başladı. İlk tekne Lauterbourg'da öğle yemeği ve san için kiralandı. Sonra, tekne geceyi geçireceğimiz Rudesheim'a hareket etti. Daha sonra, 1980 yılında ilk kamaralı tekneler ortaya çıktı: Petite France, Hansi, Kleber ... Kellermann ve diğer konforlu gemiler kardeş çatışmalarına rağmen göl kıyısının yarattığı mucizeyi, nehrin güzelliğini kutlamak için yapıldı.

 

HOLLANDA

Hollanda Koninkrijk der Nederlanden), çoğunluğu kuzeybatı Avrupa'da bulunan, bunun yanı sıra Karayipler'de toprakları olan bir ülkedir. Hollanda anakarası, Aruba ve BES Adalarından oluşur.

Hollanda, kuzey ve batıda Kuzey Denizi, güneyde Belçika, doğuda ise Almanya ile komşudur. Ülke topraklarının çoğunluğu seviyesinin altındadır. Hollanda, Belçika ve Lüksemburg ile birlikte Benelüks ülkelerinden bir tanesini oluşturur. Hollanda'nın Rotterdam kenti, Avrupa'nın en büyük limanlarından biridir.

Hollanda meşruti monarşi ile yönetilen bir Avrupa ülkesidir. Hollanda nüfus yoğunluğu fazla olan bir ülkedir. Ülke özellikle peynirleriyel değirmenleri,bisikletlerilaleleri, Holştayn adı verilen inekleri ve sosyal hakları ile tanınır

Hollanda Avrupa BirliğiNATOOECD üyesidir. Ayrıca Kyoto Sözleşmesi'ni imzalamıştır. Ülke Mahkemesi’ne, Uluslararasına Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne ve Europol'e ev sahipliği yapmaktadır.

Asıl Hollanda

Hollanda ismi aslında sadece ülkenin kuzeybatı kısmından Birleşik Hollanda Krallığı'nın en önemli eyaleti olan Hollanda Eyaleti'nden gelmektedir. Kısaca Hollanda olarak adlandırılmaktadır. 19. yüzyılın ikinci yarısından itibaren bu eyalet iki ayrı eyalete bölünmüştür: Kuzey Hollanda (Başkent: Haarlem) ve Güney Hollanda(Başkent LaheyDen Haag). Hollandaca'da "Hollanda" ifadesi sadece bu iki eyalet için kullanılır.

Hollanda'nın dışındaki ülkelerde Hollandalılar genellikle "Hollandalı" olarak adlandırılırlar ve Hollanda turizm endüstrisi ve diğer endüstriler de ülkelerini "Hollanda" olarak pazarlamaktadırlar (hem İngilizce'de, hem de Almanca'da). Hollanda eyaletinden gelmeyen Hollandalılar, ismi veren bölge olan Hollanda'nın ülkenin geri kalan bölümlerinde herkes tarafından sevilmediği için, "Nederland" için "Hollanda" adına ve "Nederlander" için "Hollandalı" adına belli bir antipati beslemektedirler.

 

 

 

ALMANYA

Almanya (AlmancaDeutschlan) ya da resmî adıyla Almanya Federal Cumhuriyeti Orta Avrupa'da bir ülkedir. Kuzeyinde Kuzey DeniziDanimarka, ve Baltık Denizi; doğusunda Polonya ve Çek Cumhuriyeti; güneyinde Avusturya ve İsviçre; ve batısında FransaLüksemburgBelçika, ve Hollanda bulunur. Almanya 357.021 km²'lik bir alanı kaplar ve ılıman iklim kuşağının içinde yer alır. 81,5 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği'nin en büyük nüfusa sahip ülkesi konumundadır. Ayrıca en çok göçmen barındıran üçüncü ülke konumundadır.

100 yılından önce Cermen halkları Cermanya olarak isimlendirilen bölgede yaşamışlardır.10. yüzyıldan 1806 yılına kadar Cermen bölgeleri Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu'nun bir parçası oldu. 16. yüzyıl boyunca kuzey Almanya bölgeleri, Protestan Reformu'nun merkezi oldu. Cermen halkı ilk olarak 1871'de Fransa-Prusya Savaşı sırasında ulus-devlet haline geldi. II. Dünya Savaşı sonrasında, 1949'da, Almanya savaşı kazanan devletler tarafından iki devlete bölündü. Bu iki devlet 1990 yılında birleştiBatı Almanya daha sonra adı Avrupa Birliği olan Avrupa Topluluğu'nun 1957'deki kurucu üyelerindendir. Birleşmeyle Doğu Almanya da 1993'te bu birliğe üye olmuştur. Almanya Bölgesi’nin bir parçası ve Avrupa ortak para birimi Avro'yu 2002'de kabul etmiş durumdadır.

Almanya bir federal parlementer cumhuriyettir. On altı eyaletten oluşmaktadır  Başkenti ve en büyük şehri Berlin'dir. AlmanyaBirleşmiş Milletler'e, NATO'ya, G8'e üyedir ve Kyoto Protokolünü imzalamıştır. Almanya 2007 yılına göre, GSYİH'ye göre dünyanın 3. büyük ekonomisi ve en çok ihracat gerçekleştiren ülkesidir. Ülke dünyada gelişme için en çok bağışta bulunan ikinci ülke konumundadır.[4] Buna karşın ülke, askeri harcama bütçesi olarak 6. sıradadır.[5] Ülke, sosyal güvenlik sistemiyle yüksek yaşam seviyesine sahiptir. Almanya, Avrupa meselelerinde yüksek ülke nüfusu ve ekonomik gelişmişliğiyle dünya seviyesinde kilit rol oynamaktadır.[6] Almanya birçok bilim ve teknoloji alanında lider durumda olarak kabul edilmiştir.[7]

 

 

 

 

 

FRANSA

 

Fransa ya da resmî olarak Fransa Cumhuriyeti (anakara toprakları Batı Avrupa'da bulunan ve dünyanın pek çok bölgesinde denizaşırı toprakları olan bir ülkedir.Fransa, güneyde Akdeniz'den kuzeyde Manş Denizi ve Kuzey Denizi'ne, doğuda Ren Nehri'nden batıda Atlas Okyanusu'na kadar yayılan topraklarda yer alır. Fransızlar, ülkelerini topraklarının biçiminden ötürü Altıgen olarak adlandırırlar. Fransa, yönetimde yarı-başkanlık sisteminin uygulandığı üniter bir devlettir. Ülkenin başlıca ilke ve ülküleri İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi'nde açıklanmıştır. Fransa'nın Avrupa kıtasındaki komşuları BelçikaLüksemburgAlmanyaİsviçreİtalyaİspanyaMonako ve Andorra'dır. Akdeniz'de İtalya'ya ait Sardinya Adası’ndan sadece 12 km uzaktaki Korsika adası da Fransa'ya aittir. Sahip olduğu denizaşırı illerde de, Fransız Guyanası aracılığıyla Brezilya ve Surinam'a, Saint Martin Adası aracılığıyla da Hollanda Antilleri'ne sınırı vardır. Fransa, Manş Denizi'nde deniz yüzeyinin altından geçenManş Tüneli'yle Birleşik Krallık'a bağlanmaktadır. Fransa, 17. yüzyılın ikinci yarısından bu yana dünya genelinde uluslararası ilişkiler alanında önde gelen ülkelerden olmuştur. 18. ve yüzyıllar arasında, Fransa dönemin en büyük sömürge imparatorluklarından birini kurmuştur. Bu dönemlerde Fransa'nın sınırları batı Afrika'dan, güneydoğu Asya'ya kadar uzanmış, etki ettiği bölgelerdeki toplumların kültür ve siyasetlerinde belirgin izler bırakmıştır. Dünya sıralamasında 6. sırada bulunan nominal gayrisafi yurtiçi hasılası ve 8. sırada yer alan satın alma gücü paritesi ile ileri bir ekonomiye sahiptir ve gelişmiş ülkeler sınıfında yer almaktadır.

İş gezileri için gelenler dâhil, ülkede yirmi dört saatten az kalanlar hariç tutulmak üzere, yıllık olarak ağırladığı yaklaşık 82 milyon turistle Fransa, dünyada en çok ziyaret edilen ülkedir.

Fransa, Avrupa Birliği adlı siyasi ve ekonomik örgütlenmenin kurucu üyelerinden biridir ve birlik üyesi ülkeler içinde yüzölçümü en büyük olanıdır. Ülke, bunun yanında Milletler ‘in de kurucu üyelerinden, Frankofon'un, Zirvelerinin, Latin Birliği'nin ve NATO'nun da katılımcılarındandır. Birleşmiş milletler  beş daimi üyesinden biridir. 360 etkin savaş başlığı ve 59 nükleer santraliyle önemli bir nükleer güçtür.

 

 

İSVİÇRE

İsviçre Konfederasyonu (LatinceConfoederatio Helvetica, CH kısaltması buradan gelir), federal otoritelerin merkezi Bern ile birlikte 26 kantondan oluşan federal. Batı Avrupa'da[bulunan ülkenin kuzey sınırında Almanya, batısında Fransa, güneyinde İtalya, ve doğusunda Avusturya ile Lihtenştayn yer alır.

İsviçre denize kıyısı olmayanAlplerİsviçre Platosu ve Jura Dağları arasında bölünen, 41285 km2 yüzölçümüne sahip bir ülkedir. Alpler toprakların daha fazla bölümünü işgal ederken, yaklaşık 8 milyon insandan oluşan İsviçreli nüfus çoğunlukla en büyük şehirlerin bulunduğu platoda yoğunlaşmıştır. Bu şehirlerin arasında iki küresel kent ve ekonomik merkez olan Zürih ve Cenevre de vardır. İsviçre Konfederasyonunun uzun bir silahlı tarafsızlık tarihi vardır—1815 yılından bu yana uluslararası bir savaş durumu olmamıştır—ve 2002 yılına kadar Milletlere katılmamıştır. Yine de etkin bir dış politika sürdürmektedir ve sıklıkla dünya çapında barış kurma işlemlerine katılır.[3] İsviçre aynı zamanda Kızılhaç'ın doğduğu ülkedir ve ikinci de dahil olmak üzere büyük sayıda uluslararası organizasyonun ev sahibidir. Avrupa seviyesinde, Avrupa Serbest Ticaret Birliğinin kurucu üyelerindendir ve Schengen Bölgesinin bir parçasıdır – yine de dikkate değer olarak Avrupa Birliğinin ve Avrupa Ekonomik Alanı bir üyesi değildir.

 

AMSTERDAM

  1. AMSTERDAM ve Çevresi Hakkında:

Hollandanın başkenti olan Amsterdam’dayız.  Nüfusu 700.000’ dir. Amsterdam, Hollanda’nın başkenti olduğu halde ne Kraliçenin,  ne de hükümetin merkezi konumundadır. Her ikisi de La Haye kentindedir. Amsterdam hiç şüphesiz ülkenin ana kültürel merkezidir.  Şehrin sadece  Belediye Üniversitesi ile Reformist Protestan Üniversitesi değil ayrıca Hollanda Kraliyet Bilim Akademisi ile bir çok sayıda araştırma ve müzik konservatuarlarını barındırmaktadır. Şehir müzeleriyle ünlüdür ve  40’ın üzerinde müzesi vardır. 

Amsterdam şehri derinliği 18 metreyi bulan ve hatta binanın yüksekliğine göre daha fazla olan kazıklar üzerine temellendiriliyor. Arazinin üst katmanları çoğunlukla balçık ve bataktır. Şehir su kanalları ile ünlüdür ve derinliği 2 metredir. 2000 den fazla kişi nehir kenarlarında yer alan  bot evlerde yaşamaktadır. Ayrıca bu su kanalları üzerinde çok sayıda köprüler vardır ve bu köprüler ziyaretçiler için muhteşem manzara fotoğrafları oluşturur.

 

Amsterdam şehri 1270 yılında kurulmuştur. Zuiderzeenin açılmasıyla şehir 13. Yy da denize bağlanmıştır. Şehir 1368 yılında Hansein üyesi olmuştur.  Hollanda Bağımsızlık Savaşında 1578 yılında Amsterdam’ın bağımsızlığını ilanı şehrin ekonomik zenginliğini başlatmıştır. 17. Yüzyılın başında  Amsterdam sadece Avrupanın Ticari merkezi değil aynı zamanda bilim ve sanatın merkezide olmuştur. İngiltere’ye karşı olan Amerika’nın, bağımsızlık savaşına katılımı Amsterdam’ın bağımsızlığını 18 yyda yitirmesine neden olmuştur. 1875 yılında Kuzey Denizindeki kanalın inşaatı, 1892’de Merwade kanalının inşaatı ve son zamanlarda Amsterdam’ın Ren nehrine  bağlanması şehrin ticari rolünün yavaş yavaş artmasına ve Hollanda’nın 2. önemli limanı olmasına neden olmuştur.

 

Strasbourg

Strasbourg, "Avrupa'nin Başkenti" ünvanını taşır. Kent 1949 yılından bu yana AB görüşmelerine ev sahipliği yapmaktadır ve Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi burada bulunmaktadır. Bu sebeple Avrupa Birliği'nin Brüksel'den sonraki 2. önemli kentidir. Dünyada Cenevre ve New York'un yanı sıra, başkent olmadan uluslararası kurumlara ev sahipliği yapan üç kentten biridir. Şehir, 1988'de UNESCO tarafından Dünya Mirasları Listesi'ne dahil edilmiştir. Notre-Dame Katedrali ve Petite France ve Pont Couverts önemli alanlarından birkaçıdır. Bir sınır kenti olduğundan dolayı, diğer tipik Fransız kentlerine benzememektedir. Özellikle Alman ve Fransız kültürünün yoğun özelliklerini taşımaktadır. Şehrin şaraplık bağları çok ünlüdür.

Bu şehirde sandal ile nehir boyunca gece veya gündüz gezintisi yapmak güzeldir. Tarihi Strasbourg şehrinde yarı ahşap evlerin, Petit France, Pont Couverts, Rohan Sarayı, Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi alanları görülmeye değer yerlerdir. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

EKSTRA TURLAR:

 

Strasbourg’daki kanallarda Gece Seyri

Yaklaşık 2 buçuk saat,  14 €

 

Nehir sandalı sizi doğrudan teknemizin olduğu yere götürecek. Petite France bölgesiyle, yarı ahşap evleriyle Ponts Couverts'yla, Palais des Rohan'i ve Avrupa kurumlarıyla gece şehri keşfedin…

Rüdesheim

(tren, yerel şarapçılar ve müzik müzesi)

Yaklaşık 2 buçuk saat,

Küçük bir tren sizi üzüm bağlarına götürecek. Şarap mahzeninde yerel şarapları tattıktan sonra, çok eski müzik aletlerinin ve laternaların müziği dinleyeceksiniz. Sonra müzik dolu canlı kafeleriyle tanınan ünlü Drosselgasse'i göreceksiniz. Daha sonra yürüyerek tekneye geri döneceğiz Şarap mahzenin yapacağınız gezi için kazak ve yürüyüş ayakkabısı getirmeyi unutmayınız.

 

Rüdesheim

(tren ve müzik müzesi) Yaklaşık 2 saat,

Küçük tren sizi, çok eski müzik aletlerinin ve laternaların müziğini dinleyebileceğiniz Müzik Müzesi’ne götürecek. Sonra müzik dolu canlı kafeleriyle tanınan ünlü Drosselgasse'i göreceksiniz. Daha sonra yürüyerek tekneye geri döneceğiz

*Dikkat: Bu turların hepsi gezide gerçekleşmeyebilir. Belirtilen şekilde bu turların yapılabilmesi için her tur için 25 kişi olması gereklidir. Turlar Fransızca veya iki dilli olabilir. Rahatınız için yanınızda iyi bir yürüyüş ayakkabısı getirmenizi öneriyoruz.

 

 

Heidelberg ve Heidelberg Kalesi

Yaklaşık 4 buçuk saat, 

Otobüsle üniversite şehri olan Heidelberg'e gidiyoruz. Şehrin tepesindeki heybetli Plens Prens-Elektör Kalesi'ni keşfedin. Yerel rehber size kalenin tarihi ve efsanelerini anlatacak. Eski şehri rehberle gezeceğiz ve sonra biraz serbest zamanını kalacak. Daha sonra otobüsle tekneye geri döneceğiz. Yanınıza kazak ve yürüyüş ayakkabısı getiriniz.

 

HOLLANDA

Amsterdam kanallarında gece seyri

Yaklaşık 1 buçuk saat 

Keukenhof

(Ulaşım/giriş) Yaklaşık 4 saat

Çiçekler Hollanda’nın milli gururu ve eğlencesidir.  Çiçekleri Keukenhof'ta, ağınık küçük, dolambaçlı kanallardaki suyun çevrelediği harika İngiliz tarzı parkta, su alanları ile d keşfedeceksiniz. Bölgeyi otobüsle gezeceğiz ve bu gezi sadece Nisan ve Mayıs aylarında yapılabiliyor; park 21 Mart'tan 20 Mayıs'a kadar açık. Yanınızda iyi  yürüyüş ayakkabısı getirin.

 

Madurodam

(Ulaşım/giriş) Yaklaşık 4 saat

      Hollanda şehirleri açık hava müzesindeki minyatürlerle bir araya getirilmiş. Otobüsle Lahey'i,  Hollanda hükümetinin makamını ve tabii ki, Madurodam'u görerek yol alacaksınız. Tekneye otobüsle dönülecek.

Yolcular parkta serbest. Yanınıza iyi bir yürüyüş ayakkabısı getirin.

 

Amsterdam ve elmas tüccarları

(Ulaşım/rehber) Yaklaşık 4 saat

Otobüsle şehri keşfetme ve elmas tüccarlarına gitme. Goover Değirmeni’nde durma. Şehirde kendinize ayırabileceğiniz serbest zaman.

 

Volendam - Zaanse Schans

(Ulaşım/rehber) Yaklaşık 4 saat

B Bu gezi size Hollanda’Nın görülesi manzarasına davet ediyor.  Volendam geleneksel bir köy,  adeta Ijsselmeer kıyılarındaki bir "kartpostal". Limanın çevresinde dolaşın ve boyalı ahşap evlerin büyüsüne kendinizi kaptırın. Zaanse Schans Zaan bölgesindeki yerleşim bilgesinin ve iş yeri bölgesinin yeniden inşa edilmesi. Bu açık hava müzesinde 120 ahşap ev,  17. ve 18. yüzyıldan kalan yel değirmenleri ve ambarlar var. Alışveriş yapma ve takunyaların nasıl yapıldığını görme şansına sahip olacaksınız.

Yanınızda iyi bir yürüyüş ayakkabısı getirin.

 

Kröller Müller Müzesi

(Ulaşım/rehber) Yaklaşık 3 buçuk saat

       Otobüsle Nijmegen'den müzeye doğru yola çıkma. Host size bilet verecek, böylece müzeyi ücretsiz ziyaret edebileceksiniz. Arabayla Nijmegen'deki tekneye geri dönme.

Yolcular müzeyi kendileri gezebilirler. Levhalar İngilizcedir. Çantalar talep edilen noktaya bırakılmalıdır.

 

Otobüsle bölgeden ayrılıp tarihi köydeki peynir müzesine gideceğiz. Cumaları müzeyi ziyaret edemesek de peynir pazarına gidebiliyoruz.

Arnhem’deki Hollanda Açık Hava Müzesi

Yaklaşık 4 saat

(Kroller-Muller Müzesi kapalıysa, sadece Pazartesileri)

Nijmegen'den, Arndem'de bulunan, 44 hektarlık güzel bir parka kurulmuş Hollanda Açık Hava Müzesi'ne gitmek için yola çıkacağız. Vardıktan sonra, eğlencelerden sorumlu görevlimiz her birimize bireysel giriş biletleri verecek, böylece müzeyi kendi hızımızla ziyaret edebileceğiz. Her binada bulunan yerel ustalar tarafından yapılan tipik mobilyalar ve çeşitli gösteriler bu ziyarete ekstra bir heyecan katıyor.

Nijmegen'e ve gemimize otobüsle dönüyoruz.

Mğzede verilen bilgiler İngilizce, Almanca ve Hollandaca olacaktır.

Kinderdijk Değirmeni

(rehberli, yürüyerek) Yaklaşık 3 saat 15 dk. 

 veya ulaşımsız

Ünlü Kinderdijk değirmenleri bölgesi için yola çıkma (Dünyada birçok değirmeni aynı anda görebileceğiniz tek yer. Belki de bu yüzden 1997 yılında beri İnsanlığın Dünya Mirasları'nın arasında). Tekneye geri dönme. Değirmen ziyaret etmek, size değirmende yaşamanın ve çalışmanın nasıl olduğuyla ilgili fikir verecek.

Ren Nehri

.. Cruisera ile Dünya'nın en güzel nehirlerini keşfedin ..

Rus halkı tarafından ve diğer kişiler tarafından Volga Nehri adına şiirler ve şarkılar yazılmıştır. Eski bir yazar Volga Nehri hakkında şöyle demiştir; “Volga, tarihi, insanları ve doğası ile Rusya’nın ta kendisidir.” Bu söz gerçekten de doğrudur. Bu nehir Rusların tam kalbinden akar ve onlar burayı Volga diye değil de genellikle “Sevgili Volga Ana” diye çağırırlar. Bu nehir Avrupa’nın ve Rusya’nın en uzun nehridir. Uzunluğu takriben 3500 km. olan Volga, Moskova ile St. Petersburg arasındaki Valday tepelerinden doğar. Deniz seviyesinden 28 m. aşağıda olan Hazar Denizi’ne dökülür. Valday tepelerinde bulunan birçok göl ve bataklıklardan gelen kaynak kollarının birleşmesiyle meydana gelen Volga, Rjev’den itibaren ulaşıma elverişli bir halde akar. Moskova Kanalı’yla birleştiği yerden sonra genişliği 230 m.yi bulur. Bundan sonra nehirde düzenli bir ulaşım sağlanır. "Beyaz Geceler" olarak adlandırılmasının nedeni, bu isim Dostoyevski tarafından ilk defa kullanılarak bugünlere gelmiştir. Mayıs – Temmuz dönemlerinde güneşin çok geç saatlerde batması sebebi ve gecelerde aydınlık olduğu için bu gecelere büyük düşünür tarafından “Beyaz Geceler” denilmiştir. St. Petersburg’da güneş saat 00:00’a doğru batıyor ve 04:00’e doğru da doğuyor. Volga gezisi; kanallar, göller ve nehirlerden oluşuyor. Esasında bu gezi “KANALLAR, GÖLLER, NEHİRLER” olarak adlandırılabilirdi. Ayrıca şöyle bir ad da verilebilirdi “SU YOLU İLE MOSKOVA’DAN ST. PETERSBURG’A” veya programına göre; “ST. PETERSBURG’DAN MOSKOVA’YA.