Noel Pazarları

REN NEHRİ’NDE YILBAŞI (ALMANYA, HOLLANDA, BELÇİKA)

RENKLİ NOEL PAZARLARI ROTASI

KÖLN / AMSTERDAM / ROTTERDAM / DORDRECHT / ARNHEM / DÜSSELDORF / BRUGES

Bu yılbaşında yeni yıla daha farklı daha renkli bir atmosferde girmeniz için Cruisera, sizlere yılbaşına özel “Noel Pazarları” cruise rotasını sunuyor.

Noel pazarları, Avrupa şehirlerinde Aralık ayının başında kurulan ve yeni yıla girene dek devam eden renkli etkinliklere ev sahipliği yapan pazarlardır. Noel pazarları kapsamında düzenlenen etkinlikler, şenlikler şehir merkezlerini karnaval alanına dönüştürür.     

Noel ağaçları ve yılbaşı çiçekleriyle süslenmiş, kırmızıya bürünmüş birbirinden güzel, tarihi dokuya sahip Avrupa şehirlerinde tarçın ve karanfil aromalı sıcak şarapları ve birbirinden lezzetli, yılbaşına özel olarak hazırlanmış yerel çikolata, pasta, kek ve çörekleri tadıp; yılbaşına özel alışveriş yapmak istiyorsanız... Avrupa kentlerinin en renkli ve hareketli günlerini yaşamak için Cruisera’nın “Noel Pazarları” turunu sakın kaçırmayın.

Noel havasına girmek için gidilebilecek en iyi şehirleri Cruisera sizler için seçti. Cruisera’nın “Noel Pazarları” turu kapsamındaki durakları arasında Almanya’nın Köln, Düsseldorf, Hollanda’nın Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht ve Arnhem şehirleri, Belçika’nın ise Bruges şehri yer alıyor.

Noel Pazarları İçin Eşsiz Duraklar

KÖLN

Almanya’nın Köln şehri, noel pazarlarının en çok ilgi gördüğü Avrupa şehirlerinin başında geliyor. Her yıl Noel döneminde şehir merkezine kurulan pazardaki müzisyenlerin çaldığı Noel şarkıları, tezgahlarda sergilenen Noel’e özel yerel el sanatları ve süslemeler, Köln şehir merkezine karnaval havası katıyor. Özellikle cam üfleme sanatçılarının noel pazarındaki gösterileri, Köln şehrine özgü zencefilli kek Köln’deki noel pazarını diğer şehirdeki pazarlardan ayrı kılıyor.

AMSTERDAM

Noel pazarlarının en renkli ve coşkulu olduğu bir diğer şehir, Hollanda’nın Amsterdam şehridir. Son yıllarda, normal dönemlerde de turist akınına uğrayan Amsterdam’da, noel pazarlarının kurulmasıyla ziyaretçi sayısı tavan yapıyor. Amsterdam’da 30’a yakın noel pazarı kurulmaktadır. Amsterdam’da kurulan noel pazarlarında klasik Noel ürünlerini satın almanın yanı sıra Hollanda’nın ünlü Edam peynirini de tatma fırsatı bulabilirsiniz. Amsterdam’daki en renkli ve en coşkulu noel pazarına Dam Square ev sahipliği yapar.

ROTTERDAM

Avrupa’nın en büyük limanına sahip Rotterdam, noel pazarlarıyla da büyük öneme sahiptir. Kent merkezine kurulan en büyük noel pazarındaki sevimli Noel Evi maketleri, Noel süslemeleriyle donatılmış birbirinden renkli tezgahlar ve Noel müzikleri dikkat çeken unsurlardır. Rotterdam’daki noel pazarlarında çocuklar için de birçok aktivite düzenlenmektedir. Çocuklar meydana kurulan Noel Baba Evi’nin önünde Noel Baba ile tanışıp; birlikte fotoğraf çektirebilmektedir. Diğer yandan Rotterdam’ın banliyösunda küçük ölçekli noel pazarları da kurulmaktadır. Ayrıca Trompenburg Botanik Bahçesi’nde de bir noel pazarı kurulmaktadır.       

DORDRECHT

Hollanda’nın en büyük ölçekli noel pazarı Dordrecht’te kurulmaktadır. Dordrecht’te kurulan noel pazarına Rotterdam’dan kalkan deniz otobüsleriyle ulaşabilirsiniz. Dordrecht’te kurulan noel pazarı, Almanya’nın en büyük noel pazarı olan Düsseldorf’taki pazarla kıyaslanabilecek bir büyüklüğe sahiptir.

BRUGES

Ortaçağ mimarisinin hakim olduğu, çeşitli biraları ve waffle’larıyla ünlü Bruges, Noel döneminde farklı bir havaya bürünür. Bruges’ün meydanında yer alan noel pazarında ayrıca buz pateni pisti de kurulmaktadır. Buradaki noel pazarında da Noel’e özel süsleme ve kıyafetleri satın alabilir, birbirinden lezzetli Noel’e özel yiyecekleri, atıştırmalıkları ve “glühwein” olarak bilinen sıcak şarabı tadabilirsiniz.

 

REN NEHRİ BOYUNCA NOEL PAZARLARI

Gemi turumuzun duraklarında Noel pazarlarını görme şansınız da olacak. Değişik şehirlerde kalabalık ziyaretçi kitlelerinin içine karışmanın verdiği heyecanın yanında, farklı kültürleri ve toplumları en hareketli oldukları, insanların sevdiklerine vermek üzere hediyeler aldıkları günlerde görme fırsatını bulacak, çok hoş deneyimler yaşayacaksınız.

 

DÜSSELDORF

Ren boyunca sürecek yolculuğumuzun bir durağı da Almanya’nın ticaret, finans, moda ve sanat merkezlerinden biri olan Düsseldorf şehri. Şehrin meşhur karnavalı bittikten sonra çok geçmeden birçok yerde açılan Noel pazarları tekrar bir canlanmaya ve harekete neden olur. Şehrin merkezinde altı farklı yerde kurulan pazarlarda Noel için rengârenk süslenmiş olan 200’den fazla kulübe ziyaretçiler için tam bir kış masalı yaratır. Şehrin tarihi belediye binası, olağanüstü bir mimariye sahip tiyatrosu da bu ziyaretleriniz de görebileceğiniz yerler. Buz pateni alanları, ışıklarla süslenmiş ağaçların sıralandığı caddeler ve Noel öncesi bu neşeli kaynaşmayı görmeye gelen, hediyeler alan insanların yarattığı canlılık sizi de içine alacak.

 

KÖLN

Almanya’nın en eski şehirlerinden olan, kolonyası ile meşhur Köln’de Noel öncesi bir ay boyunca kurulan rengârenk, ışıl ışıl pazarları gezmenin keyfini yaşayacaksınız. Noel pazarlarının en bilineni, şehrin sembolü olan gotik tarzındaki muhteşem Katedral’in hemen önündeki meydanda kurulandır. Farklı bir kültüre ait, ama insan emeği ve yaratıcılığını gördüğünüzde gene de tanıdık gelecek olan birbirinden güzel el işleri, tatma fırsatı bulacağınız değişik yiyecekler ve şehrin meşhur Kölsch birasının yanı sıra diğer birçok içecek, azalan gün ışığını unutturacak ışık çadırları, canlı müzik konserleri, tüm bunların keyfini çıkarmak için sizinle birlikte pazar yerlerini dolaşan şehir sakinlerinin neşesi, gerçekten unutulmayacak bir deneyim olacaktır. Pazar yerinde rengârenk ve değişik tasarımlarda kulübeler arasında dolaşırken, her birinde ziyaretçilere sunulan farklı hediyeler, yiyecek ve içecekler yolunuzu kaybetmeden gezmenize yardımcı olacak, canlı ve birbirinden farklı kısımlara sahip küçük bir dünyayı görmüş olmanın zevkini tadacaksınız.

 

 

AMSTERDAM

Hollanda’nın başkenti tüm şehri saran kanalları, çiçek pazarı ve Kırmızı Fener Mahallesi ile meşhurdur. Birçok diğer Avrupa şehri gibi Amsterdam da Noel Bayramı öncesinde bir ay boyunca değişik yerlerde kurulan Noel pazarlarına ev sahipliği yapmaktadır. Buralar, değişik hediyelik eşyaların, yiyecek ve içeceklerin sergilendiği yüzlerce kulübe, her yeri ışığa boğan ışık çadırları, buz pateni alanları, müzik konserleri ile saatlerce sıkılmadan zaman geçireceğiniz rengârenk yerlerdir. Keukenhof Kalesi’ndeki Noel pazarı en bilinenlerdendir. Hem bayrama hazırlanan insanların yaratıcılığına ve neşesine tanık olacak, hem de kendi sevdikleriniz için ilginç ve güzel hediyeler bulacaksınız.

 

ROTTERDAM

Amsterdam’dan sonra ülkenin ikinci büyük şehri olan Rotterdam’da da birçok yerde Noel pazarı kurulmaktadır. Turumuzun duraklarından biri olan bu güzel şehir dünyanın en büyük limanlarından birine sahiptir. Avrupa Birliği’nin öğrenci değişim programına adını veren ünlü hümanist ilahiyatçı Erasmus’un yaşamış olduğu şehirde Noel öncesinde birçok yerde Noel pazarları kuruluyor. Buralarda hem ülkeye has farklı el işi ürünleri ve hediyelik eşyaları görmek, hem de değişik yiyecek ve içecekleri tatma fırsatınız olacak. Sahip olduğu liman sayesinde yüzyıllardır Avrupa’nın ve dünyanın değişik yerlerinden gelen türlü malların dolaşıma girdiği yer olan Rotterdam’daki Noel pazarlarında şehrin bu özelliği hemen kendini belli ediyor. Burada çok değişik kültürlere ait hediyelik eşyaları ve yiyecek içecekleri görebilirsiniz. Noel’e has büyüleyici bir tarzda kurulan, şarkıların çınladığı rengârenk kulübeler ve tezgâhların yanı sıra çocukların Noel Baba ile tanışıp fotoğraf çektirebilecekleri Noel Baba Evi de Pazar yerinin ilgi çeken bir etkinliği. Bayrama hazırlanan, sevdiklerine hediyeler alan insanların ışıklar içindeki neşeli koşturmacası sonradan da hatırlayacağınız gerçekten hoş bir deneyim olacak.

 

DORDRECHT

Gemi turumuzun duraklarından biri olan Dordrecht, Amsterdam ve Rotterdam’dan çok daha küçük bir şehir olmasına karşın, şehir merkezinden başlayıp liman boyunca devam eden ve 200’den fazla tezgâhıyla 2,5 km’lik ışıklar içerisinde bir masal dünyası yaratan Noel pazarıyla tüm ülkede ilk sırayı almaktadır. Gece gündüz değişik gösterilerin ve müzik konserlerinin olduğu 4 adet sahnenin yer aldığı güzergâh, sıralanmış olan 35 civarında kafe ve restoran ile adeta ziyaretçilerin her ihtiyacının düşünüldüğü bir masal diyarı. Tezgâhlarda sunulan orijinal el işi ürünleri ve daha birçok Noel hediyesi ile bu Noel pazarı size sıkılmadan uzun saatler geçirme fırsatı verecektir. Ayrılırken, aileniz ve arkadaşlarınız ile paylaşacağınız çok değişik bir deneyim yaşadığınızı hissedeceksiniz.

TARÇIN KOKULU NOEL PAZARLARI…

(ALMANYA, HOLLANDA, BELÇİKA )

 

Noel; insanların bir araya geldiği, birleştiği, başlangıçlara doğru yol alabileceği umudunu taşıdığı bir zamandır. Aile ve dostlarımızı bugünlerde daha çok hatırlar ve o yıl içerisinde iyi-güzel-kötü olan her türlü anıyı arkamızda bırakarak yeni bir yıla, yeni bir başlangıca ya da hayatımıza dair eksik kalan özlemlere doğru,  “merhaba yeni yıl: hoş geldin” deriz. Herkes aynı şeyleri hisseder, masumca bir umutla hepimiz çocukluk günlerimize döneriz.

İşte “Noel Pazarları” bizi çocukluğumuza götüren, Noel’i daha da doğrusu yeni bir yılın gelmekte olduğunu hatırlatan en güzel şeydir. Yavaş yavaş Avrupa’nın nerdeyse her yerinde kurulmaya başlayacak olan Noel pazarlarının tarihi 13-14 yüzyıla kadar dayanmaktadır.  Bu pazarlar, İngilizce “Christmas Market”, Almanca “Weihnactmarkt” şeklinde adlandırılmakta olup, başta Almanya’da olmak üzere küçüklü-büyüklü birçok ünlü şehir meydanlarında 20 Kasım haftası itibariyle başlayıp 24 Aralıkta çoğunlukla son bulur.

Şehrin kalbi yaklaşık olarak 1 ay boyunca Noel pazarlarında atmaya başlar. Bu pazarlarda her şey vardır. Sadece yerel halk değil, dünyanın her yerinden insanlar Avrupa’nın başta tanınmış şehirlerinde olmak üzere ünlü Pazar yerlerini ziyarete gelir ve bu havayı teneffüs ederler. Her şeyin en güzelini, en tazesini buradan alırsınız. Pazar yerinde, her yaştan çocukların etrafa bakınırken büyük bir merakla gözlerini iri iri açarak bakındıklarını görmek en güzel kazanımdır. Sizlerde yeniden çocukluğunuzu yaşar duruma gelir, yada yaşanmamış çocukluğa özleminizi giderir, safça bir coşku ile “anın” tadını çıkarırsınız...      

Pazar yerinde ahşaptan farklı model ve tasarımlarda birçok tezgâh açılır. Kimi küçük kasabalarda tezgâhlar nerdeyse bütün şehri kapsar.  Pazaryerinin içi başta tarçın, karanfil, zencefil, portakal ve mandalina olmak üzere envai çeşit baharat ve yemek kokuları ile doludur. Her yer, rengârenk ve ışıl ışıldır. Pazarlarda; yerel reçeller, şekerlemeler,  marmelatlar, kestane, sıcak şarap, yerel biralar, sosisler, peynirler, Noel bisküvi, kek ve ekmekleri ve Noel süslemeleri, hediyelik eşya ve seramikler ile el işi ürünleri satılmaktadır.

“Pazaryeri” gece ışıklandırmaları ve çan ve/veya müzik sesleriyle adeta bir panayır alanına döner. Çoğunlukla birde buz pateni, buz hokeyi veya çeşitli oyunlar için buz sahası Pazaryerinin olmazsa olmazlarıdır.   Hz. İsa’nın doğum sahnesi (İng. Nativity) heykel ve/veya makette hem kilise/katedral içinde veya pazaryerlerinde ve meydanlarda Noel zamanı sergilenir. Aslında hangi dinden olduğunuzda pek önemli olmaz eski yıla “Allahaısmarladık” deyip yeni yıla “Merhaba” diyerek kucak açtığımız bu zamanlar, sizin yaşanmış veya yaşanmamış olan çocukluğunuza dair zamanlara götürür. Yaşı bizim gibi geçkin olanları çocukluğumuzdaki yaşanmış güzel Ramazan ve Bayram zamanı kutlamalarına götürür…  Kısacası “Yeni Yıl Ruhunu” bu Noel Pazarları sayesinde daha hızlı girersiniz.   

İşte bizlerde,  Duesseldorf’tan başlayan nehir gemisi yolculuğu ile farklı tatların bir arada olduğu, tarihsel şehirleri gezerek “Noel Pazarları tadında kültürel bir tura sizleri davet ediyoruz. Gelin hep birlikte kış tadında başta Almanya, Hollanda ve Belçika’da uğrayacağımız şehirlere hep birlikte dokunalım. Sizlere birazda rotamızda seyahat ederken uğrayacağımız şehirlerden bilgi verelim:

 

 

2013-14 Yılbaşı Ren Programı

.. Cruisera ile Dünya'nın en güzel nehirlerini keşfedin ..

Rus halkı tarafından ve diğer kişiler tarafından Volga Nehri adına şiirler ve şarkılar yazılmıştır. Eski bir yazar Volga Nehri hakkında şöyle demiştir; “Volga, tarihi, insanları ve doğası ile Rusya’nın ta kendisidir.” Bu söz gerçekten de doğrudur. Bu nehir Rusların tam kalbinden akar ve onlar burayı Volga diye değil de genellikle “Sevgili Volga Ana” diye çağırırlar. Bu nehir Avrupa’nın ve Rusya’nın en uzun nehridir. Uzunluğu takriben 3500 km. olan Volga, Moskova ile St. Petersburg arasındaki Valday tepelerinden doğar. Deniz seviyesinden 28 m. aşağıda olan Hazar Denizi’ne dökülür. Valday tepelerinde bulunan birçok göl ve bataklıklardan gelen kaynak kollarının birleşmesiyle meydana gelen Volga, Rjev’den itibaren ulaşıma elverişli bir halde akar. Moskova Kanalı’yla birleştiği yerden sonra genişliği 230 m.yi bulur. Bundan sonra nehirde düzenli bir ulaşım sağlanır. "Beyaz Geceler" olarak adlandırılmasının nedeni, bu isim Dostoyevski tarafından ilk defa kullanılarak bugünlere gelmiştir. Mayıs – Temmuz dönemlerinde güneşin çok geç saatlerde batması sebebi ve gecelerde aydınlık olduğu için bu gecelere büyük düşünür tarafından “Beyaz Geceler” denilmiştir. St. Petersburg’da güneş saat 00:00’a doğru batıyor ve 04:00’e doğru da doğuyor. Volga gezisi; kanallar, göller ve nehirlerden oluşuyor. Esasında bu gezi “KANALLAR, GÖLLER, NEHİRLER” olarak adlandırılabilirdi. Ayrıca şöyle bir ad da verilebilirdi “SU YOLU İLE MOSKOVA’DAN ST. PETERSBURG’A” veya programına göre; “ST. PETERSBURG’DAN MOSKOVA’YA.